Онко портал » Хіміотерапія: що, коли і як?

Хіміотерапія: що, коли і як?

04.03.2014

Для тих, хто зіштовхується з онкологічним діагнозом, слово «хіміотерапія» одне з найстрашніших. Хоча, насправді, саме цей метод у більшості випадків допомагає подолати хворобу або призупинити її розвиток. Як діє хіміотерапія, в який спосіб її проводять і в який період захворювання – про це розповідає кандидат медичних наук, лікар-онколог Костянтин Яриніч.

Що таке хіміотерапія

Хіміотерапія – це застосування хімічних препаратів, які впливають на ракові клітини.  Вони перешкоджають поділу ракових клітин, запобігають поширенню раку  на інші органи, дозволяють зменшити симптоми, пов’язані з хворобою. 

Пухлини можуть бути більш і менш чутливі до хіміотерапії, а можуть бути навіть такі, які можна повністю вилікувати з допомогою хімічних препаратів. Хоча існують клінічні протоколи лікування хвороб, для кожного пацієнта хіміотерапія підбирається індивідуально. При цьому онколог враховує  наступне: тип раку, локалізація та стадія розвитку раку, вік пацієнта та його вага, стан здоров’я, медична та хірургічна передісторія, побічні ефекти лікування. Також враховується згода пацієнта на запропоноване лікування. 

Хіміотерапія може призначатися безпосередньо для лікування пухлини, перед хірургічним втручанням для зменшення її розміру або після повного видалення пухлини для зниження ймовірності можливого рецидиву.

Хіміотерапія може бути запропонована як  самостійне лікування або в комплексі з іншими методами лікування.

Які є хіміопрепарати

Хіміопрепарати поділяють на кілька груп:

1. Антиметаболіти – препарати, які призводять до порушення функціонування клітин.

2. Алкілуючі препарати – які діють переважно на ДНК, порушуючи її поділ.

3. Ферментні препарати.

4. Антиміотичні препарати – переважно природнього походження, які гальмують процес ділення клітин на хромосомному рівні.

5. Протипухлинні антибіотики.

Окремою групою є нові препарати, які націлені безпосередньо на молекулярні аномалії в деяких видах раку – це так звані таргетні препарати. Вони суттєво відрізняється від класичної хіміотерапії, оскільки  діють лише на пухлинні клітини і практично не пошкоджують в організмі здорові тканини. Тому таку терапію ще називають цільовою. Вчені зрозуміли – використання хіміопрепаратів через токсичний вплив має певну межу. І наука почала працювати у напрямку пошуку терапії, яка б впливала  на ті мішені, які пов’язані безпосередньо з пухлинним процесом.Таких мішеней було виділено кілька. Переважно це рецептори факторів росту та розмноження  злоякісних пухлин.

Чому хіміотерапія призначається в кілька етапів

Лікар-онколог визначає  пацієнту ритм його лікування, яке може тривати від 3 до 6 місяців.  Хімічні препарати, окрім того, що діють на аномальні клітини, впливають ще й на здорові, яким потрібно дати час на оновлення. На щастя, нормальні клітини мають більшу здатність до  відновлення. Ось чому курси лікування проходять кожні 2, 3 бо 4 тижні і в такий спосіб організм отримує час для відпочинку. 

Як проводиться хіміотерапія

Хіміотерапія є системним лікуванням, тобто, хіміопрепарати циркулюють по всьому організму. Вводяться вони кількома шляхами:

– через ін’єкцію в судину( внутрішньовенно, внутрішньоартеріально або внутрішньолімфатично);

– через рот;

– через ін’єкцію в м’яз;

– безпосередньо в пухлину або в порожнину організму,  в якій є ракові клітини;

– у центральну нервову систему шляхом введення в спинномозкову рідину;

– в м’які тканини стопи чи гомілки , щоб препарати засвоїлися лімфатичною системою.

Хіміотерапія часто вводиться безпосередньо внутрішньовенно за допомогою голки, яка тимчасово встановлюється у вену руки. Якщо препарат вводять протягом кількох днів або якщо вени важкодоступні, може бути запропоновано встановлення центрального  катетера.

Є два типи катетерів: зовнішні  катетери (кінець катетера виходить через шкіру завдяки невеликому надрізу або проколу, який зазвичай роблять  нижче або вище ключиці) та імплантуючі камери (з допомогою анестезії резервуар або камеру  встановлюють під шкіру, хіміотерапія проводиться через  проколювання в резервуар за допомогою спеціальної голки).

Введення препаратів  в спинномозкову рідину використовується при лікуванні деяких видів лейкозів та пухлин головного мозку. Цей метод використовується для подолання так званого «гематоенцефалічного бар’єру». Такий бар’єр зазвичай захищає, але при ураженнях головного мозку він перешкоджає проникненню ліків до пухлини. Цей метод також використовують для запобігання і лікування уражень лейкозом нервової системи, яке називають нейролейкозом.

Що можна зробити  до і після

Недавні дослідження показали, що 48-годинна дієта дає змогу зробити хіміотерапію на 20 відсотків ефективнішою. Але такої дієти можна дотримуватися лише з дозволу лікаря, бо це залежить від стану здоров’я. У будь якому разі перед хіміотерапією слід надавати перевагу легкому харчуванню.

Перед проведенням хіміотерапії слід вимити волосся, а потім не робити цього кілька днів поспіль після її закінчення.

Йдучи на сеанс варто взяти з собою великий термос з  напоями, наприклад, зелений чай з лимоном.

Після завершення  процедури не слід сідати за кермо автомобіля.  Рот  рекомендується полоскати антисептиком (без алкоголю) 4-6 разів на день, а після  кожного полоскання 20 хвилин нічого не вживати.

Всі статті розділу: "Публікації"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні