Онко портал » Нейропатія. Як знизити нейротоксичність після хіміотерапії?

Нейропатія. Як знизити нейротоксичність після хіміотерапії?

11.04.2016

f_19043342611460744415

Нейропатія – одне із системних ускладнень протипухлинної терапії. Вона погіршує якість життя і може змушувати лікарів знизити дозу цитостатиків, а це – в свою чергу, знижує ефективність лікування. Повністю попередити нейропатію не можна, але можливо зменшити її прояви і ефективно їх усунути. Як саме – про це розповіла хіміотерапевт Одеського обласного онкодиспансеру Світлана Чайковська.

Які препарати і чому провокують виникнення нейропатії?
Нейропатія після хіміотерапії виникає внаслідок ураження периферичної нервової системи, а в окремих випадках – центральної нервової системи. Нейропатія може виникнути при проведенні хіміотерапії такими препаратами: вінкристин, вінорельбін, гемцитабін, оксаліплатин, карбоплатин, цисплатин, паклітаксел, доцетаксел, іринотекан, капецитабин, 5-фторурацил, іфосфімід.
Як проявляється?
Проявляється нейропатія в порушенні рухових (моторних) функцій пацієнта, а також у зниженні чутливості шкірних покривів, появі аномальної чутливості, зменшенні вібраційної чутливості, зниженні рефлексів сухожиль, появі відчуття оніміння кінцівок і частин тіла і так далі.
Виділяють кілька видів полінейропатії після хіміотерапії:
Дистальна – даний синдром проявляється в симетричних порушеннях чутливості і / або порушеннях рухових функцій у пацієнта.
Сенсорна – проявляється у відчуттях оніміння, поколювання, холоду і печіння в різних частинах тіла. Також проявляється і в дизестезії – порушенні чутливості нервових волокон, внаслідок чого при дотику до шкіри людина відчуває неприємні, а іноді аномальні і спотворені відчуття. Наприклад, холод може відчуватися теплом, простий дотик – як біль. Можливий прояв даного виду полінейропатії тільки як больове відчуття.
Всі перераховані вище ознаки починаються зі стоп і кінчиків пальців ніг, з кінчиків пальців і кистей рук. Поступово дані відчуття поширюються на руки і ноги, піднімаючись до хребта.
Моторна – проявляється в зниженні сили м’язів, зменшенні їх тонусу і атрофії, мимовільних м’язових рухах, зниженні сухожильних рефлексів – ахіллового, колінного. Дані симптоми починають виникати в області стопи, кінчиків пальців рук і ніг, кистей рук і поступово поширюються до хребта. Хворі не можуть здійснювати прості рухи – стояти, пересуватися на п’ятках, розгинати кисті рук; виникають симптоми «звисаючих» стоп або кистей.
Вегетативна – проявляється в порушенні ритму серцевої діяльності, зміні артеріального тиску, появою запаморочення, виникненні проносів або запорів, в сухості або пітливості шкіри, порушеннях слуху та потенції, в нетриманні сечі.
Центральна – трапляється дуже рідко і проявляється в енцефалопатіях з судорожним синдромом, а також в порушеннях свідомості – від появи сонливості до стану коми. Також можуть виникати відчуття проходження електричного заряду від шиї по руках і по хребту в ноги після того, як голова мимоволі нахилилася вперед.
Для нейропатії після хіміотерапії також характерна рання маніфестація. У виняткових випадках спостерігаються сильне ураження кінцівок, сильна м’язова слабкість і досить швидка втрата всіх глибоких рефлексів.
Які пацієнти більш схильні до розвитку нейропатії?
Частота і тяжкість полінейропатії після хіміотерапії залежить від препарату, його разової і накопиченої дозою, наявності факторів ризику.
До групи ризику розвитку периферичної нейротоксичності слід включати хворих на цукровий діабет, людей, які зловживають алкоголем, а також тих, хто  раніше отримував нейротоксичні препарати. Вже до початку хіміотерапії у них можуть бути прояви полінейропатії, які, як правило, не є протипоказанням для цитостатичного лікування.
До групи ризику розвитку центральної нейротоксичності слід також включати пацієнтів старшої вікової групи, які страждають на енцефалопатію, що поєднується з артеріальною гіпертензією.
Як боротися?
Дослідження показали, що не існує поки препаратів для запобігання нейропатії, яка виникає в результаті хіміотерапії. Попередити «хімічну» нейропатію не можна.
Навпаки, в рекомендаціях написано, що деякі препарати, які раніше використовувалися з метою попередження нейропатії, можуть викликати непотрібні побічні ефекти і не повинні використовуватися. Ось деякі із цих препаратів:
– ацетил-Л карнітин;
– аміфостин;
– амітриптилін;
– магнезія;
– препарати кальцію;
– вітамін Е.
Єдиний препарат, рекомендований Американським товариством клінічної онкології для лікування нейропатії після хіміотерапії, – це антидепресант Дулоксетин (duloxetine). Окремим пацієнтам можуть призначатися трициклічні антидепресанти, габапентин і гелі, що містять баклофен, амітриптилін.
Для того щоб симптоми нейропатії не збільшувалися, пацієнту слід дотримуватися наступних рекомендацій: припинити палити, не вживати алкоголь, приймати прописані лікарем нейротропні вітаміни, при наявності цукрового діабету потрібно постійно спостерігати за рівнем цукру в крові. Хворі, які проходять терапію з препаратом оксалиплатин, не повинні контактувати з холодними на дотик предметами, оскільки дані відчуття викликають у пацієнтів біль.

Всі статті розділу: "Публікації"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні