Онко портал » Право на міжнародні протоколи – право на нове лікування?

Право на міжнародні протоколи – право на нове лікування?

28.04.2017

slide-3

З сьогоднішнього дня набув чинності Наказ МОЗ, що дозволяє установам охорони здоров’я використовувати у своїй практиці міжнародні клінічні протоколи. Офіційний сайт МОЗ цитує заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського: «Це дозвільний наказ. Він нарешті дає право, лікарям застосовувати ефективні методи діагностики та лікування і виграє пацієнт, який отримує дійсно якісну медичну допомогу. Цей наказ – це захист для лікаря, він позбавляє від необхідності лікувати за застарілими стандартами. Система починає орієнтуватися на потреби пацієнта, а не адаптуватися під можливості закладів охорони здоров’я”.

Що може змінити ініціатива МОЗ в онкологічній галузі та чи означає це, що тепер пацієнтів лікуватимуть по-іншому  –  onco.com.ua поцікавився у головного експерта МОЗ зі спеціальності «Онкологія» д. м. н. професора Олексія Ковальова.

Ідея хороша, але поки не зовсім зрозуміло, як вона буде реалізована. Почнемо з того, що раніше, згідно з наказом МОЗ, були сформовані експертні групи, які протягом кількох місяців працювали над уніфікованими протоколами в онкології, ці протоколи враховували дані європейських протоколів і можливості вітчизняної медицини. Адже ні для кого не секрет, що наша , вітчизняна, онкологія відстає від тієї ж європейської або американської – за технологіями, можливостями променевої терапії, доступності сучасних ліків. Тому уніфіковані протоколи лікування і були виписані з урахуванням наших особливостей, і в серпні минулого року вони були затверджені по 27 онкологічних локалізаціях.

Те, що дозволено використання зарубіжних протоколів, повторюся, крок правильний. Але тут виникає кілька запитань. Про які саме протоколи йдеться: європейські, німецькі, англійські, шведські? На який стандарт ми повинні орієнтуватися? Справа в тому, що українські онкологи мають доступ до інформації як лікувати – адже ми живемо в епоху інтернету, постійно відвідуємо міжнародні форуми, проводимо різні наукові заходи в Україні. Але чи можемо ми застосувати ці протоколи повністю, якщо у нас при потребі 116 лінійних прискорювачів в країні всього 16, та й ті не всі працюють. А якщо взяти медикаментозну терапію, то у всіх зарубіжних протоколах при лікуванні онкологічних захворювань прописані таргетні препарати,  у нас же  вони всі викинуті з Національного переліку ліків. Наприклад, візьміть будь-який європейський протокол при HER 2 позитивному раку грудей, там обов’язково в адьювантному режимі буде прописано 56-тижневе призначення трастузумаба, що, власне, і забезпечує ефективність лікування при такому агресивному раку. Але чи може дозволити собі таке лікування пацієнтка, якщо держава препаратом не забезпечує? Тому, офіційний дозвіл використовувати ці протоколи, це тільки перший крок, потрібно ще багато зробити, щоб ми дійсно могли їх використовувати.

Всі статті розділу: "Публікації"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні