Онко портал » Як литовські волонтери змогли знизити смертність від раку грудей

Як литовські волонтери змогли знизити смертність від раку грудей

30.01.2018

агне1Агне Зуокене – бізнес-вумен, самостійний політик і дружина тричі міра Вільнюса. Але її популярність в Литві  пояснюється не цим – сімнадцять років тому вона стала ініціатором громадського руху, завдяки якому в її країні дуже різко виросла виживаність жінок з раком грудей. Сталося це зовсім не завдяки високим технологіям, вірніше, їх роль в цьому була не головною. Що ж придумали литовські волонтери? Про це Агне Зуокене, яка брала участь в одній з міжнародних конференцій в Києві, розповіла onco.com.ua.

Цей рух почався в 2003 році – тоді ми ініціювали в Литві громадський рух “Nedelsk”, що в перекладі означає “Не зволікай”. Все просто – “рожевий” автобус з фахівцями їздить по маленьких литовських містах і селах і обстежує там жінок. За 15 років ми об’їхали Литву вже кілька разів і в кожному населеному пункті до “рожевого” автобуса  є великі черги.

Ви робите маммографічні дослідження?

Ні, ми робимо УЗ-дослідження на дуже сучасному апараті і проводимо огляд фахівцями. Жінок, у яких виявляємо підозрілі симптоми, направляємо на подальші дослідження, у тому числі, і на мамографію. За ці 15 років ми обстежили понад 110 тисяч жінок і у понад 1100 виявили рак грудей.

Захворювань на пізній стадії  стали виявляти менше?

Коли ми починали проект, Литва була в Європі на другому місці по смертності жінок від раку молочної залози, гірше, ніж у нас було тільки в Албанії. Для мене це був шок – як жінки можуть бути настільки байдужими до власного здоров’я? Тому перша мета нашого руху – привернути увагу самих жінок до цієї проблеми, підштовхнути їх думати про себе і любити себе більше. Оскільки ми громадський рух, ми використовуємо тільки пожертви людей, які підтримують цю ініціативу. Але люди,  які дають гроші, теж хочуть бачити результат і розуміти, що вони вкладають кошти в потрібну справу. Так от перші сім років показники виявлення  раку на пізніх стадіях ставали тільки гіршими – і це зрозуміло, тому що ми ж знаходили задавнені випадки, хоча і раніше, ніж жінка сама б дійшла до лікаря. Паралельно ми проводили велику інформаційну роботу, пояснювали, що рак грудей – це не страшно, не смертельно, якщо його виявити вчасно, переконували жінок обстежуватися регулярно.

Результат в цифрах ми побачили тільки через сім років. Я скажу так: коли я починала цей проект, я орієнтувалася на скандинавські країни з їх дуже високими показниками по виживанню при раку грудей. Зараз ми на одному рівні з ними – у нас 5-річне виживання жінок з таким діагнозом 82-83% І за ці роки ми стали в три рази частіше діагностувати рак грудей на першій стадії, і в три рази рідше – на четвертій.

pic8

Чи стали самі жінки свідомішими в плані профілактичних обстежень?

Звичайно. Коли наші фахівці приїжджають у будь-який населений пункт, завжди вибудовується черга тих, хто бажає пройти обстеження. Ми аналізували загальну ситуацію в країні: десь близько 10 відсотків жінок регулярно проходять профілактичні обстеження раз на півроку, значна частина – рідше, але проходять. Але є ще дуже багато жінок, які не роблять цього ніколи, незважаючи на постійну інформаційну кампанію – тому місія “рожевого” автобуса ще не виконана, він ще колеситиме по Литві.

Не можу не запитати про лікування, адже сучасна терапія не з дешевих. Якщо жінка захворіла, хто оплачує їй лікування?

Держава. У нас, можна сказати, державне страхування – ми платимо податки з зарплати і ці гроші покривають наші потреби в лікуванні. Є деякі види досліджень, за які пацієнти доплачують, але лікування вони отримують безкоштовно. Причому вартість лікування від раку грудей входить в десятку найдорожчих в онкології. Наше завдання – якщо у жінки виявили захворювання, для неї має бути відкрито зелений коридор, по якому вона отримає усю необхідну терапію. Я скажу, що нам дуже довіряють – за результатами опитування “Не зволікай” входить в трійку громадських організацій з найбільш високим рейтингом довіри населення, дві з цих організацій – міжнародні.

Всі статті розділу: "Публікації"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні