Онко портал » Ярослав Кметюк: «Центр радіохірургії у Феофанії приймає всіх пацієнтів – незалежно від прописки та статусу»

Ярослав Кметюк: «Центр радіохірургії у Феофанії приймає всіх пацієнтів – незалежно від прописки та статусу»

05.12.2014

Для променевої діагностики та терапії Всеукраїнський центр радіохірургії у Феофанії має набір апаратури, яким може похвалитися далеко не кожна європейська клініка. І Феофанія – уже давно не закрита лікарня для привілейованих осіб. Лікування у ній може пройти кожен пацієнт. Про оснащення, потужності та особливості центру Онкопорталу розповів його керівник Ярослав Кметюк.

Ярославе Володимировичу, в кількох клініках в Україні є устаткування для променевої діагностики та лікування. У чому особливість  центру у Феофанії?

Справді, у різних онкологічних клініках України є близько 30 лінійних прискорювачів. Це апарати для знищення пухлин радіоактивними променями. Перед початком курсу лікування спеціалісти визначають контури пухлини та потрібну для її знищення дозу опромінення. Для цього роблять знімок на комп’ютерному томографі чи позитронно-емісійному томографі.Позитронно-емісійна  томографія, а скорочено ПЕТ сканування – це сучасний метод діагностики із галузі ядерної медицини. Він дає можливість не тільки визначити чи є пухлина, на якому вона органі, а й вивести на знімок її точні контури та визначити стадію хвороби.  В Україні є лише три ПЕТ-сканери. І тільки в Феофанії застосовується ПЕТ-зображення для планування променевої терапії. Це дає можливість більш точно бачити контури пухлини, розрахувати дозу, час та частоту опромінення і куди саме слід спрямувати промені. Це не дешево, але виправдано. Раніше українці змушені були їздити на ПЕТ-КТ в Санкт-Петербург, Москву. Ті, хто із Західної України – в Польщу, Угорщину. Тепер все це можна зробити в Україні. У світі ця методика працює 15 років, а в Україні першого пацієнта ми продіагностували три роки тому.

Як це відбувається?

Пацієнту вводиться радіофармпрепарат, який розподіляється по всьому організму та найбільше нагромаджується в ракових клітинах. Людина лежить на столі, який рухається через сканер й ми маємо повне зображення всіх органів й пухлин, якщо такі є. Процедура триває від 20 до 50 хвилин. Лікарі готують до неї за добу. Розповідають що можна їсти, що пити, як, коли. Після сканування складають програму лікування.

Хто це робить?

У нас працює група медичних фізиків, лікарі-радіологи, лікарі-онкологи. Для кожного пацієнта вони складають індивідуальну програму і схему лікування – відповідно до його показників та згідно з міжнародними протоколами. Процес такого планування триває в середньому три дні. Завдяки цьому ми маємо чіткий план, як максимально знешкодити хворі клітини й не зачепити здорові. Якщо не додати дози опромінення, то може залишитись кілька ракових клітин й буде рецидив. Перевищити – постраждають здорові клітини. В пацієнта буде ускладнення, довго буде відновлюватись. Якраз наша апаратура й методики та знання й досвід лікарів забезпечує точність. Коли і хворі клітини знешкоджені і при цьому здорові збережені.

Де проходили навчання спеціалісти, які працюють у вашому центрі?

З самого початку роботи Центру ми співпрацювали із клінікою в німецькому місті Фрайбург і  повністю перенесли у Феофанію німецькі підходи, методики, стандарти. Більшість наших спеціалістів, причому не лише лікарів та фізиків, а й медсестер, стажувались у Фрайбурзі. Німецькі лікарі приїжджали до нас. Вони оцінювали, як ми перейняли їхній досвід та чи точно дотримуємося світових стандартів. В результаті ми отримали сертифікати й підтвердження, що працюємо за світовими стандартами. У нас діє міжнародна система управління якістю. Всі процедури лікування прописані й прозорі.

Для пацієнта відчутно, що його лікують за принципово новими стандартами?

Лікувати й приділяти уваги кожному стільки, ніби він – наш єдиний і найголовніший пацієнт – правило, яке у нас навіть не обговорюється. Наші пацієнти приходять на свій час, отримують сеанс і йдуть додому. Лікування не виснажує на стільки, як наприклад, хіміотерапія. Наприклад, при знищенні пухлини в стравоході, пацієнт лише на другому тижні лікування може почати відчувати дискомфорт. Йому важче ковтати ніж за звичай. Чи от променева терапія предміхурової залози. Це зміни в сусідніх органах – запалення, цистити. Якщо ж ми проводимо лікування, то пацієнт не страждає в такій мірі. І сам термін лікування скорочується на тиждень. Знову ж завдяки  устаткуванню й стандартам, які дозволяють нашим лікарям більш точно вирахувати дозу опромінення й контури пухлини. Курс променевої терапії триває від місяця до півтора. Є звісно, й важкі хворі. Вони лежать у нас у стаціонарі.  

Променева терапія й радіохірургія – в чому різниця?

Ми можемо  застосувати в нашій клініці і радіохірургію, якщо це показано для пацієнта. Радіохірургія – це те ж знищення пухлини променями, але у концентрованій дозі за 1-3 дні. Для радіохірургії є протипоказання, якщо пухлина більша за 3-5 сантиметрів. А в мозку, то лише до 3 сантиметрів. Променева терапія дає більше можливостей й менше побічних наслідків. Променева терапія хоч і триває місяць-півтори, але ми маємо можливість максимально захистити здорові клітини.

Пацієнти з якими онкологічними діагнозами проходять променеву терапію у лікарні Феофанія?

У нас проходять і післяопераційні курси променевої терапії. Особливо після видалення пухлин головного мозку, молочної залози. Є хворі із метастазами в кістки. Вони часто терплять сильний біль, який можуть вгамувати лише наркотичні препарати. Вже після трьох сеансів променевої терапії біль минає і у ті місця, які були опромінені, більше не повертається. Ми також маємо устаткування, яке дозволяє після ПЕТ-томографії проводити прицільне опромінення пухлин в порожнистих органах – стравоході, прямій кишці, шийці матки. Також маємо позитивні результати в лікуванні раку шкіри. До речі, ПЕТ-сканування використовується і для того, аби визначити ефективність лікування на проміжному етапі. Наприклад, після певного курсу у хворого зменшилися лімфовузли, але чи залишилися там ще хворі клітини, допоможе визначити ПЕТ-сканування. І тоді за результатами такого обстеження лікарі роблять висновок – чи потрібно продовжувати лікування, як що так – то яким чином? Чи була попередня терапія достатньо ефективною, чи її варто змінити.

Хто може пройти лікування у Феофанії?

Зараз наша клініка відкрита для всіх – незалежно, де прописаний пацієнт чи де він працює. Аби потрапити до нас на лікування, пацієнт повинен лише взяти направлення від свого лікуючого лікаря. Так само ми відкриті для наших колег. Проводимо семінари, лекції. До нас інтерни приходять, приїжджають колеги з різних міст України, не тільки кияни. Поступово стаємо не тільки лікувальним, а й освітнім центром. Для пацієнтів наші послуги втричі дешевші, ніж аналогічні в приватних онкологічних клініках, а сервіс не гірший. Вже не кажу про якість лікування. Незважаючи на те, що курс долара дуже виріс і відповідно – збільшилась ціна витратних матеріалів, ціни ми не піднімали.

Ціни на послуги Всеукраїнського центру радіохірургії у Феофанії

Консультація лікаря-радіолога: 193.20 грн. (запис на консультацію до променевого терапевта за тел. 2596369)

Вартість одного сеансу опромінення:  600 грн.

Вартість ПЕТ-КТ:  від 7000 до 8200 грн. –  залежно від методики  (запис за тел. 2596361)

www.feofaniya.org

Всі статті розділу: "Публікації"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні