Онко портал » Німецький дієтолог Інна Лавренюк: «Харчування онкохворих може допомагати в лікуванні»

Німецький дієтолог Інна Лавренюк: «Харчування онкохворих може допомагати в лікуванні»

Інна Лавренюк: Харчування онкохворих може допомагати в лікуванніСпочатку про саму Інну Лавренюк. Вона киянка, за першою освітою – фізик. Після заміжжя виїхала до чоловіка в Німеччину, де й освоїла зовсім нову для себе галузь. А займатися дієтологією вона почала після того, як у сина виявили складне алергічне захворювання. У Німеччині отримала другу освіту дієтолога при Гайдельбергському університеті зі званням «визнаний державою дієтолог». Там же створила приватний дієтологічний лікувально-консультативний центр. Працює з різними напрямами, значна частина розробок присвячена харчуванню онкохворих. Обгрунтовує ефективність застосування дієтотерапії спільно зі стандартними видами лікування. Саме за цим напрямком були проведені невеликі клінічні випробування на базі Житомирського обласного онкоцентру. Про результати цих досліджень і про саму методику – інтерв’ю з дієтологом Інною Лавренюк.

Давно відомо, що харчування для онкохворих дуже важлива тема. Але щоб харчування було направлено ще й на боротьбу з хворобою – повірити в це складно. Які для цього є обгрунтування?

– Дієтотерапія для онкохворих заснована на серйозних мікробіологічних дослідженнях, проведених у Німеччині. Завдання такої терапії – не дати раковій клітині харчуватися, а також змусити її перейти в режим згорання. Є різні види пухлин, різні причини їх виникнення, але є і те, що їх об’єднує. Це система харчування й дихання ракових клітин. В даному випадку стоїть завдання заблокувати харчування раковій клітині.
Але яким чином? 
– Ще в 1924 році відомий німецький вчений і нобелівський лауреат Отто Варбург, вивчаючи метастазуючі ракові клітини, описав процеси їх харчування й дихання. Усі ракові клітини харчуються глюкозою, але не всі дихають киснем – це з’ясував Отто Варбург. Метастатична ракова клітина змінює свій механізм дихання. Харчуючись глюкозою, вона переходить у режим «бродіння» і їй для подальшого розвитку і розмноження, вже не потрібний кисень. В результаті бродіння глюкози утворюється молочна кислота, яка захищає ракові клітини від клітин-макрофаг – клітин нашого організму, які розпізнають «погані» клітини і самі повинні їх знищувати. Тобто, навколо пухлинної клітини утворюється своєрідний ореол з молочної кислоти, що заважає клітинам імунної системи відреагувати належним чином на «клітину-ворога». І ракова клітина безперешкодно може підібратися до лімфотоку або кровоносної системи і таким чином запускається процес метастазування. Ось чому такий небезпечний режим зміни дихання ракової клітини! Тепер, щодо питання про «блокаду». Висновок напрошується сам по собі: обмежуючи подачу глюкози раковим клітинам, тобто відмовляючись від солодкого, виробів з борошна та інших продуктів, що містять велику кількість вуглеводів, ми залишаємо ракові клітини без їжі.
Аби цього не сталося, харчування онкохворого на стадії метастазування або при проходженні стандартної терапії (хіміо- або променевої терапії) повинно бути низьковуглеводним і багатим на білки.
Не отримуючи харчування, ракові клітини можуть зупинити свій ріст?
– Прибрати підживлення глюкозою, ще не означає зупинити процес. Тут вже питання стосується органічної хімії. Отто Варбург дев’яносто років тому відкрив «зміну механізму дихання» ракових клітин, але йому не вдалося знайти відповідь на питання: чому або що змушує онкоклітини міняти механізм дихання? Відповідь знайшли сучасні німецькі мікробіологи – вони відкрили білкове з’єднання, так званий ген ТКТЛ-1. Саме цей ген і змінює процеси дихання в клітині з нормального режиму на процес бродіння з виробленням молочної кислоти, про яку вже згадувалося. Тому тільки обмеження подачі глюкози в харчуванні не вирішує цю проблему остаточно. Для деактивування гену ТКТЛ-1 необхідні продукти, що містять такі речовини: жирні кислоти Oмега-3, вітаміни Е (токоферол і токотриенол), антиоксиданти, вітаміни і вторинні рослинні речовини, які до того ж зміцнюють імунну систему, захищаючи організм від вільних радикалів. Ось все це і лежить в основі дієтотерапії, яка не є самостійним методом лікування, а може бути застосована разом з іншими методами.
На сайті Міністерства охорони здоров’я була інформація про те, що використання методів дієтотерапії стало темою клінічних досліджень, проведених на базі Житомирського обласного онкодиспансеру. Які результати цих досліджень?
– Дослідження були невеликі, але результати дуже показові. Участь в дослідженнях брали шість пацієнток, вони приймали основну терапію (хіміотерапію або гормональну терапію), і на час лікування їм також була підібрана дієта, виходячи з принципів, викладених вище. Ця дієта сприяла тому, що клітина ставала більш вразливою і чутливою до лікування. Під час повторного обстеження за допомогою УЗД лікарі відзначили зменшення ракових пухлин у всіх хворих, а у однієї пацієнтки зникли метастази в печінці. Пізніше ці результати стали темою для обговорення на науково-практичному семінарі, який ми теж провели для лікарів у Житомирі. Але ще до цього було кілька студій в інших клініках – в Німеччині та Швейцарії. І там ця методика застосовується вже кілька років, оплачується лікарняними касами та відноситься до класичної медицини. Висновок, який ми сьогодні маємо: дієтотерапія для онкохворих знижує ризик метастазування на 75%.
А лікувальне харчування ефективніше на ранніх стадіях чи актуально говорити про нього і на більш пізніх?
– Дієтотерапія діє позитивно на різних стадіях розвитку онкозахворювання. Але особливо ефективною і дієвою ця методика є при метастазуючому раку і як супроводжуюча терапія при хімії і опроміненні.
І найголовніше питання: як цим методом можуть скористатися пацієнти? 
– Житомирські лікарі, наприклад, з цією методикою вже знайомі. Ми будемо продовжувати співпрацю і з іншими клініками. Практичні рекомендації по харчуванню для онкохворих пацієнтів у мене прописані, ще краще, якщо є можливість підібрати такі схеми живлення індивідуально. Дотримуватися плану харчування непросто, але життєво важливо. Пацієнту доведеться відмовитися від продуктів, що містять вуглеводи, які він звик вживати у повсякденному харчуванні. Але за рахунок того, що є безліч цікавих і оригінальних рецептів різних страв (у тому числі і десертів), якість життя при даній дієтотерапії у пацієнтів не погіршується.
До речі, найближчим часом разом зі своїми колегами ми плануємо відкрити перший в Україні санаторій для реабілітації онкохворих.
Безвуглеводні рецепти з книги Інни Лавренюк «Практичні рекомендації харчування для онкохворих»
Гарбузовий суп з імбирем 
Вихід 5 порцій, одна порція містить 6,5 грамів вуглеводів
Інгредієнти Кількість у грамах чи мілілітрах Вуглеводи в грамах
Гарбуз

500

25

Цибуля ріпчаста

100

5

Сіль

1,5 ч.л.

0

Свіжий імбир

шматочок 4 см

0

Куркума

4 ч.ложки з гіркою

1,5

Часник

1 зубок

0

Вершки 30%

50

1,5

Кіндза чи кріп

2 ст. ложки

0

Всього

33

Почистити і нарізати гарбуз шматками 2-2,5 см. Нарізати цибулю, імбир почистити і натерти на великій тертці. Покласти гарбуз, часник, куркуму, імбир і цибулю в каструлю середнього розміру, додати 4 склянки води і 1,5 ч. л. солі. Довести до кипіння, зменшити вогонь і варити до тих пір, поки гарбуз не стане дуже м’яким (приблизно 50 хвилин). Перекласти в кухонний комбайн або блендер і збити до однорідної маси. Додати вершки і зелень.

Цукерки «Рафаелло» 
Вихід – 30 шт одна цукерка містить 0,5 грамів вуглеводів
Творог

300

9

Кокосова стружка

200

10

Екстракт стевії

10 капель

0

Всього:

19

З’єднайте творог зі стевією. Коли суміш буде достатньо солодкою всипте в неї 150 г кокосової стружки і ретельно перемішайте. Сформуйте з отриманої маси кульки обваляйте в кокосовій стружці. Покладіть тістечка в холодильник на 30-40 хвилин.
(Редакція Онкопорталу планує продовжити публікації про дієтотерапію та ознайомити більш детально зі схемами лікування розробленими Інною Лавренюк)

Всі статті розділу: "Харчування"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні