Онко портал » Омега-3 кислоти. Чим вони можуть бути корисними для онкопацієнтів?

Омега-3 кислоти. Чим вони можуть бути корисними для онкопацієнтів?

omega3_kisloti_chim_voni_mojut_buti_korisnimi_dlya_onkopatsientiv

Зараз багато говорять про цілющі властивості омега-3 поліненасичених жирних кислот. Наскільки корисні вони для нормальної роботи серця, зміцнення імунітету, правильного балансу гормонів. А в чому ці кислоти можуть допомогти онкологічним пацієнтам? Про це – к.м.н., гастроентеролог, дієтолог НДІ харчування Анна Сизенко.

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, у тому числі EPA і DHA (докозагексаєнова кислота (DHA) і ейкозапентаєнова кислота (EPA)) є харчовими жирами, які мають низку корисних властивостей. Вони входять до складу багатьох структур організму, в тому числі і в клітинні мембрани, та відіграють важливу роль у патогенезі протизапальних процесів і в підтримці в’язкості клітинних мембран. Ці кислоти необхідні як для нормального розвитку плоду та новонародженого, так і для здорового перебігу старості. Недостатнє споживання з їжею поліненасичених жирних кислот, як вважають, може бути пов’язано зі збільшенням кількості випадків запальних захворювань, недорозвиненістю плоду при вагітності, підвищенням загальної серцево-судинної захворюваності та ризику розвитку хвороби Альцгеймера.

Крім того, адекватне надходження поліненасичених жирних кислот в організм також необхідне для реалізації наступних процесів:
– розвиток і підтримка функції головного мозку;
– реалізація функції зору;
– відповідна реакція імунної системи;
– синтез гормонів.
Аби розуміти, що являє собою адекватний рівень споживання жирних кислот, досить розглянути рекомендації щодо вживання цих речовин в кардіології. У цій царині вони є офіційно рекомендованими засобами для лікування і профілактики низки захворювань. Так, наприклад, Американська Асоціація Серця рекомендує з’їдати, принаймні, 2 порції (1 порція ≈ 30 г) жирної риби на тиждень.
Рекомендована добова кількість омега-3 жирних кислот.
Загальна доросла популяція ≥250 мг
ИІшемічна хвороба серця ≥500 мг
Вагітність ≥250 мг
Пацієнти з високим рівнем тригліцеридів від 2 до 4 г

Кількість омега-3 жирних кислот в їжі.

Омега-3 жирні кислоти (мг) Джерело (порція у 114 г)
2400
Лосось (Атлантична)
Оселедець (Тихоокеанська)
2290 Оселедець (Атлантична)
2060 Скумбрія
1830 Сиг
1710 Тунець
1560 Устриці
1370 Форель
1110 Бас
930 Тунець консервований
540 Палтус
340 Камбала
270 Сом дикий
220 Омари
150 Тиляпія
120 Креветки
100 Сом вирощений

І, якщо позитивні ефекти поліненасичених жирних кислот у сфері лікування та профілактики серцево-судинних захворювань вже не викликають сумнівів, не менший інтерес представляє використання даних речовин в інших сферах медичної практики. Особливо перспективною може здатися можливість застосування препаратів поліненасичених жирних кислот у комплексі лікування різних онкологічних патологій.

На сьогоднішній день існують дані великих епідеміологічних досліджень, які вказують, що в регіонах з великою кількістю риби в харчовому раціоні у людей (наприклад, в Японії) частота розвитку різних ракових захворювань нижче, ніж в інших. Оптимістичність цих результатів обмежується тим, що для профілактичного протиракового ефекту поліненасичених жирних кислот, насичена омега-3 кислотами їжа повинна вводитися в раціон харчування з дитинства.

Нещодавно було також виявлено, що поліненасичені жирні кислоти мають протиракові властивості в ситуації вже існуючої пухлини і можуть потенціювати ефективність і покращувати сприйняття хіміотерапії.
Протиракова активність поліненасичених жирних кислот обумовлюється декількома механізмами.
1. Кислоти знижують вироблення «про-пухлинних» біоактивних речовин (простагландин PGE2) і збільшують вироблення речовин, що володіють протипухлинною активністю (PGE3). Така зміна рівня вироблення простагландинів також може впливати на метаболізм естрогену, знижуючи його продукцію, що пригнічує клітинний ріст при естроген-асоційованих пухлинах.
2. Поліненасичені жирні кислоти і їх метаболіти також можуть надавати протипухлинний ефект шляхом прямого впливу на клітинний ріст, ангіогенез (формування судин) і метастазування.
3. Поліненасичені жирні кислоти можуть також підвищувати рівень речовин, які викликають оксидативний стрес у клітин пухлини і призводять до їх смерті.
Результати єдиного доступного на сьогоднішній день дослідження, присвяченого вивченню можливості застосування цих кислот на тлі хіміотерапії щодо метастатичного раку молочної залози, вселяють надію. Додавання 1.8г DHA на добу до традиційного хіміотерапевтичного режиму на основі антрацикліну призвело до значного подовження періоду без прогресування захворювання (у середньому, 8.7 міс vs 3.5 міс) і загальної виживаності (34 міс vs 18 міс).
Існує також велика кількість досліджень, присвячених вивченню ефективності дієти насиченої омега-3 жирними кислотами у людей з розвитком кахексії (зниження ваги) на тлі різних ракових захворювань. Більшість з них свідчать, що вживання омега-3 жирних кислот дозволяє знизити втрату ваги, допомагає в наборі ваги пацієнтам з гастроінтестинальними пухлинами і пухлинами підшлункової залози, покращує апетит і, відповідно, призводить до значного покращання якості життя. Середня доза поліненасичених жирних кислот в даних дослідженнях становила: 2.18г EPA + 0.92 г DHA, а тривалість терапії варіювала від 4 до 9 тижнів. Однак потрібно пам’ятати, що в невеликій кількості випадків поліненасичені кислоти самі можуть стати причиною небажаних симптомів з боку шлунково-кишкового тракту, таких як нудота, незначна діарея, відрижка і «рибний присмак» в роті.
Великі рандомізовані дослідження з вивчення ефективності омега-3 жирних кислот у людей з раковими захворюваннями зараз тільки проводяться. А це означає, що робити будь-які висновки про можливість застосування даних речовин у лікуванні будь-яких видів пухлинних процесів ще рано. Залишається сподіватися, що після завершення ці дослідження підтвердять описані багатообіцяючі механізми впливу поліненасичених жирних кислот на клітини пухлини.

Всі статті розділу: "Харчування"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні