Онко портал » Як зменшити ознаки доброякісної гіперплазії простати?

Як зменшити ознаки доброякісної гіперплазії простати?

yak_zmenshiti_oznaki_adenomi_peredmihurovoji_zalozi

Доброякісна гіперплазія або аденома передміхурової залози може дуже ускладнити життя та знизити його якість. А ще це – фактор ризику виникнення раку простати. Лікар з променевої терапії Всеукраїнського центру радіохірургії КЛ «Феофанія», асистент кафедри радіології НМАПО ім. П. Л. Шупика Олена Сафронова розповіла, як змінивши спосіб життя і підкорегувавши харчування, можна вплинути на проблему.

yak_zmenshiti_oznaki_adenomi_peredmihurovoji_zalozi1

 Актуальність проблеми

За статистикою, 50% чоловіків віком старше 50 років звертаються до лікаря з приводудоброякісної гіперплазії (аденоми) передміхурової залози. А у віці старше 70 років уже 75 із 100 чоловіків тією чи іншої мірою страждають від аденоми простати. У більш старшому віці ця цифра досягає 85 чоловіків зі 100.

Симптоми

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (аденома передміхурової залози) – стан, при якому через порушення гормонального балансу виникає патологічний ріст парауретральних залоз центральної частини передміхурової залози. Виділяють 3 стадії захворювання. При першій – так званій компенсованій стадії – захворювання проявляється затримкою початку сечовипускання та в’ялим струмом сечі. Сечовий міхур випорожнюється повністю, залишкової сечі немає. Така стадії може тривати від 1 до 3 років. Якщо захворювання не лікувати, воно прогресує  до 2 – субкомпенсованої стадії. На цьому етапі сечовий міхур уже не здатен адекватно функціонувати і повністю виганяти сечу, його стінки потовщуються, сечовипускання стає частим і маленькими порціями, іноді сеча мутна і з домішками крові. І в останній – 3 стадії – вона називається декомпенсована – сечовий міхур сильно розтягнутий, сеча виділяється краплями, вона мутна і з домішками крові. При 2 та 3 стадії можуть виникати гостра затримка сечі, що потребує негайної медичної допомоги.

Чим загрожує?

Збільшення передміхурової залози поступово призводить до здавлення  сечовипускного каналу, сечового міхура з порушенням відтоку сечі, у крайніх випадках до повного перекриття відтоку сечі. Такі місцеві симптоми як часті позиви до сечовипускання, особливо в нічний час, в’ялий струм сечі, відчуття неповного опорожнення сечового міхура, можливе приєднання вторинного інфікування  значно погіршують якість життя. Також доброякісна гіперплазія передміхурової залози може призвести до такого серйозного захворювання як хронічна ниркова недостатність. І головне – наявність аденоми – фактор ризику виникнення раку передміхурової залози. В багатьох розвинених країнах рак простати займає перше місце в структурі злоякісних новоутворень у чоловіків. За даними ВООЗ, кожен 6 чоловік на планеті хворий на рак передміхурової залози. А це 500 мільйонів чоловіків у всьому світі.

Що робити?

При виникненні перших тривожних симптомів не зволікати з візитом до лікаря. Крім того, багато досліджень показали, що велику роль відіграє спосіб життя. Ось декілька здорових правил, яких легко можна дотримуватися і знизити ризик виникнення захворювання:

– адекватний питний режим (1,5 – 2 л рідини в день);

– фізична активність;

– сексуальна активність;

– нормальна вага;

– відсутність шкідливих звичок (відмова від алкоголю та куріння);

– обмежена вживання кофеїну.

Окремий пункт цієї здорової програми – здорове харчування. Воно повинне бути збалансованим і регулярним. До того ж, є певні рекомендації щодо продуктів, які потрібно вживати, щоб зменшити ризик виникнення доброякісної гіперплазіїпередміхурової залози.

Авокадо

Ці фрукти є одними з небагатьох продуктів, які насичені бета-ситостеролом – речовиною, яка допомагає зменшити виникнення  запалення та  ріст парауретальних залоз в передміхуровій залозі. Це довело дослідження, в якому взяли участь 177 чоловіків зі збільшеним розміром простати. Учасники приймали по 130 мг бета-ситостерилу на день протягом 6 місяців. У результаті об‘єм передміхурової залози значно зменшився, вираженість симптомів знизилась. Серед інших продуктів, які є джерелом бета-ситостерилу – амарант, кінза, пекан, гарбузове насіння, боби і зародки пшениці.

Зелений чай

Зелений чай містить катехін, у тому числі епігалокатехін, який є потужним антиоксидантом, впливає на вироблення і активність гормонів та може стати корисним у лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Зелений чай також інгібує 5-альфа-редуктазу – фермент, який знижує нормальне перетворення тестостерону в дигідротестостерон (ДГТ). Накопичення ДГТ стимулює ріст клітин простати з наступним виникненням аденоми.

Гранат

Дослідження на тваринах і людях показали, що гранат допомагає корегувати доброякісну гіперплазію передміхурової залози. В останньому дослідженні, екстракт граната пригнічував процес утворення дигідротестостерону. У більш ранньому клінічному випробуванні на людях, вчені побачили докази того, що гранатовий сік призводить до значного збільшення метаболітів оксиду азоту, які, є ключовими у полегшенні симптомів збільшеної простати.

Лосось та інша жирна морська риба

Жирні сорти риби, такі як тунець, оселедець, сардини, сиг, збагачені омега-3 жирними кислотами. Недостатній рівень цих кислот може призвести до проблем із простатою. Нове дослідження, опубліковане в журналі «Міжнародна урологія та нефрологія» повідомляє, що омега-3 жирні кислоти мають “потенційний вплив” у зниженні запалення урологічних органів, у тому числі простати. Якщо ви не їсте рибу, ви можете отримати омега-3 жирні кислоти в менших кількостях з насіння льону, горіхів, шпинату та ін.

Помідори

Помідори містять лікопін. Досвід показує, що лікопін може допомогти чоловікам, які мають доброякісну гіперплазію передміхурової залози, знизити рівень в крові антигену, білку, пов’язаного з запаленням передміхурової залози. Важливо пам’ятати, що томатна паста (домашнього виготовлення) , томатний суп, і томатний соус, наприклад, є кращими джерелами лікопіну, ніж свіжі помідори. Інші джерела лікопіну – абрикоси, папайя, грейпфрут, кавун.

Овочі

Низка овочів, особливо броколі, містять фітонутрієнти, які здатні допомогти зменшити розміри передміхурової залози. Дііндолілметан та індол-3-карбінол  часто приймають, для регулювання збільшення простати. Індол-3-карбінол можна знайти у великих кількостях в броколі та інших хрестоцвітних овочах (наприклад, цвітна капуста, брюссельська капуста, редис). Лабораторні дослідження показують, що дііндолілметан та індол-3-карбінол можуть допомогти зняти запалення в передміхуровій залозі.

Всі статті розділу: "Харчування"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні