Онко портал » Рак молочної залози: як часто обстежуватися після лікування?

Рак молочної залози: як часто обстежуватися після лікування?

rak_molochnoji_zalozi_yak_chasto_obstejuvatisya_pislya_likuvannya

Оскільки пухлина бере початок з організму, напевно, неправильно говорити, що якщо людина пройшла певний курс терапії, то лікування закінчилося. Але що робити після того, коли відкапали останню «хімію», коли закінчено останній сеанс опромінення? За станом організму і тим, як поводиться хвороба в ньому, потрібно спостерігати і робити це з допомогою лікаря. Як це організувати для себе і з якою періодичністю звертатися до лікаря – про це розповідає завідувач хірургічним відділенням Київського міського клінічного онкоцентру Микола Анікусько.

Сьогодні лікування стало персоналізованим. Це означає, що методи і тактика лікування визначаються не за діагнозом взагалі, а за характеристиками пухлини і особливостями протікання хвороби у кожної пацієнтки. Можливості сучасної діагностики дозволяють визначити пухлини більш і менш прогресивні, з поганим і хорошим прогнозом. Відповідно до цього, грунтуючись на доказовій медицині, і призначається лікування, яке дає максимально найкращий результат. Але особливості цих пухлин потрібно враховувати і тоді, коли мова йде про спостереження пацієнтки.

Мета цих спостережень – виявити у пацієнтки ті чи інші ускладнення, або виявити повтор хвороби. Як зазначалося вище, у кожного виду пухлини є свої характерологічні особливості. Дуже сприятливі пухлини – а це, в першу чергу, гормонозалежні пухлини, можуть рецидивувати, але, як правило, це відбувається не в перші роки, а на 4 – 5 рік після закінчення лікування. Тому при таких пухлинах рекомендується більш тривале спостереження протягом 10 років. Тобто, якщо раніше жінок з такими пухлинами спостерігали протягом 5 років і потім їх просто знімали з обліку, то зараз ми рекомендуємо спостерігатися до 10 років. У США, наприклад, цей стандарт вже прописаний для медичних страхових компаній, які при необхідності гарантовано будуть оплачувати лікування.

Якщо мова йде про більш агресивні пухлини, як Her2-позитивні пухлини, то при таких формах раку грудей рецидив можливий у більш ранній період, через рік-два. І це потрібно пам’ятати і кратність звернень до лікаря жінок з таким видом раку повинна бути витримана.

Отже, коли ж потрібно відвідувати лікаря? Краще всього, якщо це буде лікар, можливо, хірург, який «веде» пацієнтку по життю. У перший рік контроль потрібен кожні три місяці, щоб оцінити чи немає ускладнень лікування і як протікає загоєння м’яких тканин і процес формування рубця. Потрібно пам’ятати, що нитки розсмоктуються  від 75 до 120 днів і можуть залишати гранульоми. Це пов’язано з тим, що в нитках завжди присутня крапелька рідини, яка при опроміненні змінює температуру, нагрівається і утворює капсулу. Це нормально, це не пухлина, але тільки лікар зможе диференціювати таке ущільнення від рецидиву, який теж може з’являтися в післяопераційний період у вигляді ущільнення в області рубця або післяопераційного майданчика.

Дуже важливо в перший рік оцінити побічні ефекти гормонотерапії, бо коли жінки починають приймати гормональні препарати, перші 4-6 місяців змінюються біохімічні показники і може порушуватися обмін певних мінералів, наприклад, кальцію. Тому у 85 відсотків жінок при гормонотерапії виникає артралгія та біль у маленьких суглобах на руках і ногах.

Ускладнення можуть виникати і після хіміотерапії. Це вторинні зміни з боку кісткового мозку, захворювання крові, анемія, лейкопенія, виснаження кісткового мозку. Деякі ускладнення пов’язані з променевою терапією: через 6-8 місяців може спостерігатися зміна тих тканин, які прилягають до післяопераційного рубця. Жирова тканина може фіброзуватися, а іноді до цього процесу залучаються й легені, і дуже часто в перший рік після опромінення жінки схильні до запалення легенів.

Протягом першого року, ближче до 9 місяців, важливим є визначення онкомаркерів – це дуже важливий маркер СА 15.3. Робити цей аналіз до операції не має сенсу, тому що пухлина вже є і в 66 відсотках випадків, маркер може бути в межах норми і нічого не покаже. Тому що маркер виділяється маленькими клітинами, які тільки починають з’являтися. Клітини рецидиву живуть ембріонально, тому вони виділяють спеціальний білок, який і визначається в крові. Але жінка повинна знати, що в кожній лабораторії є свій апарат, своя шкала і своя норма, тому не потрібно лякатися і ставити собі діагноз. Після операції важливий перший аналіз в абсолютному показнику, з яким потрібно буде порівнювати всі наступні. І небезпечно, якщо він збільшується, але не з 22 до 26, а на порядок вище. Також потрібно пам’ятати, що це обстеження дуже чутливе до перепадів температур, тому важливо робити його в хороших лабораторіях, де немає відключення світла. До проведення такого дослідження потрібно готуватися – за два-три дні слід відмовитися від міцної кави і червоного вина, виключити шоколад і копченості, особливо копчене сало і м’ясо. Тому що при всмоктуванні ці продукти дають білок, дуже схожий з СА 15.3.

Дуже важливий візит – через рік після операції. Крім клінічного огляду призначається мамографія другої молочної залози або, у разі органозберігаючих операцій, обох залоз. Щоб виключити віддалені метастази, показані рентген легенів та УЗД черевної порожнини. Якщо жінка отримує гормональну терапію, важливо досліджувати ендометрій і можливі в ньому зміни.

На другому році після операції жінка повинна звертатися до лікаря раз на півроку, на третьому, четвертому і п’ятому – раз на рік, а при гормонозалежних пухлинах – спостереження раз на рік протягом десяти років. Чим далі від операції, тим менша ймовірність рецидиву. Але жінка повинна пам’ятати, що рецидив в 90 відсотках випадків розвивається непомітно і тому не потрібно втрачати пильність. Жінка повинна регулярно, раз на тиждень оглядати себе і, звичайно ж, стежити за графіком відвідування свого лікаря.

Всі статті розділу: "Фізична реабілітація"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні