Онко портал » Розмальовки: не просто розвага

Розмальовки: не просто розвага

rozmalovki_ne_prosto_rozvaga

Ще донедавна книжки-розмальовки призначалися виключно дітям. Дорослі, звичайно, могли показати дитині, як це робиться. Але кому б спало на думку розфарбовувати для власного задоволення … Чому ж раптом це заняття перетворилося в популярне хобі для дорослих?

Терапія мистецтвом не може вилікувати хворобу, але допомагає з нею справлятися. Зокрема, – дає можливість онкологічним хворим висловити ті почуття, які вони не в силах описати  словами. І це суттєво полегшує їх стан.

Так, наприклад, проведене в 2006 році дослідження показало, що арт-терапія для хворих на рак дозволяла значно зменшити симптоми фізичного та емоційного дискомфорту під час лікування. Інше дослідження того ж року показало, що навіть одна година арт-терапії допомогла дорослим онкологічним хворим різного віку – переважна більшість з них почувалися спокійніше і висловили бажання продовжувати арт-терапію.

«Хворим часто здається, що рак захопив їхнє тіло, вони відчувають себе переможеними, – говорить Джоук Брадт, музичний терапевт з Університету Дрексела у Філадельфії. – Включаючись у творчий процес, вони беруть на себе активну роль у протилежність пасивній ролі пацієнти, якого лікують».

Образотворче мистецтво допомагає і у випадку інших важких станів: при депресії, деменції, тривожності, посттравматичному стресовому розладі. Арт-терапія використовує мистецтво як інструмент для роботи з конкретною проблемою пацієнта. Проте ще на шкільних уроках малювання з’ясовується, що художні здібності у всіх нас занадто різні. Ті, хто з дитинства вважав себе бездарним, рідше вдаються до арт-терапії в тих випадках, коли вона могла б допомогти їм. Тому розмальовки для них можуть бути виходом, оскільки, не вимагаючи таланту, все-таки дають можливість проявити певну креативність.

Втім, деякі експерти вважають, що раз розмальовки не вимагають справжньої творчості, їх не можна вважати в повному розумінні арт-терапією. «Різниця тут приблизно така ж, як між прослуховуванням музики і навчанням грі на інструменті, – говорить Донна Беттс, президент виконавчої ради Американської асоціації арт-терапії. – Слухати музику – досить просте заняття, доступне кожному. Гра на інструменті вимагає певних навичок».

Цю думку поділяє Дрена Фан, арт-терапевт зі Школи Райнхардта (Нью-Йоркський університет): «Я не думаю, що розфарбовування можна вважати арт-терапією». І тим не менше вона не заперечує, що це заняття може мати терапевтичний ефект.

За спостереженнями Терези Стірелли, студентки Університету Леслі в Кембриджі (Массачусетс) і майбутнього арт-терапевта, все більше студентів користуються розмальовками і в аудиторіях, і на терапії, оскільки розфарбовування сприяє концентрації уваги. І викладачі тільки вітають це. «Крім того, під час дипломної практики я звернула увагу, що клієнти, яким важко утримувати увагу і всидіти на місці, самі просять дати їм розмальовки, щоб легше було зосередитися під час групових занять, – розповідає Тереза. – Тому у нас завжди є в арсеналі альбоми для розфарбовування».

Оскільки труднощі із зосередженням часто є симптомами тривоги або стресом, то зрозуміло, що розмальовки допомагають справлятися з цими проблемами. Нейропсихолог Стен Родскі з Мельбурна, автор «антистресових» розмальовок для дорослих, каже, що процес розфарбовування занурює наш розум в розслаблений стан, схожий на той, який досягається при медитації. Ми відкидаємо сторонні думки і зосереджуємося на поточному моменті.

Виконання завдань з передбачуваним результатом, будь то в’язання або розфарбовування, має заспокійливий ефект – це було виявлено в результаті проведених досліджень. «Відбувалися приголомшливі речі: наша апаратура фіксувала зміну частоти пульсу, а також мозкових хвиль», – сказав Родскі в інтерв’ю Австралійській радіомовній корпорації. Він додає, що в значній мірі ці неврологічні реакції пояснюються тим, що при розфарбуванні ми здійснюємо повторювані дії і зосереджуємо увагу на запропонованому шаблоні малюнку і пов’язаних з ним деталях.

Доктор Джоел Пірсон, нейрофізіолог з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії, пропонує інше пояснення терапевтичного ефекту: «Зосереджуючись на розфарбовуванні зображення, ми легше витісняємо негативні думки і образи приємними. Нам потрібно стежити за формою і розміром фрагментів, які розфарбовуємо, за тим, щоб не вийти за межі, вибрати колір … – все це активізує ті ділянки мозку, які гальмують тривожні фантазії».

Джерело: www.psychologies.ru

Всі статті розділу: "Фізична реабілітація"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні