Онко портал » Доглядальниця: хто вона і якою має бути

Доглядальниця: хто вона і якою має бути

doglyadalnitsya_hto_vona_i_yakoyu_mae_buti

Більшість людей абсолютно не розуміє, кого саме шукати і чого вимагати від доглядальниці, яка буде доглядати за їхньою близькою людиною в її найважчий час, коли вона як ніколи безпомічна й вразлива. Нюта Федермессер – російський блогер і засновниця Фонду допомоги хоспісу «Віра» – розповіла, для чого потрібна доглядальниця, яким критеріям вона повинна відповідати і як відрізнити “хорошу” від “поганої”.

Перше і найголовніше: доглядальниця повинна подобатися пацієнтові, а не його рідним. Нам може не подобатися її вигляд, вага, запах з роту, акцент, вона бігає курити на балкон, але нашому татові чи мамі з нею комфортно, вони їдять разом, вони шушукаються, посміхаються, вони разом дивляться одну і ту ж програму по телевізору… Тому, давайте посунемо свої побажання на другий план, а на першому все ж повинні бути відчуття і якість життя пацієнта. Догляду можна навчити, а контакт або є, або немає.

Дуже важливо розуміти, що навіть якщо вашому родичу потрібно робити ін’єкції, вимірювати тиск, стежити за рівнем цукру або навіть доглядати за колостомою, нефростомою, трахеостомою, вам зовсім не обов’язково потрібна людина з медичною освітою. Вам потрібна людина з досвідом догляду за такими пацієнтами, бажано, щоб вона доглядала за кимось зі своїх близьких, розуміючи біль, горе, розгубленість сім’ї. Тоді вона не буде засуджувати ні втомлених рідних, ні агресивного деколи пацієнта. Розпитайте кандидата в доглядальниці, що було найважче, найстрашніше, які маніпуляції викликали найбільше хвилювання, коли їй доводилося доглядати за пацієнтами раніше. Рішучі відповіді “я все вмію, ви не пошкодуєте, я нічого не боюся” – відразу повинні вас насторожити. Набагато правильніше, якщо доглядальниця перший час ставитиме багато запитань, проситиме вас показати, як ви робите те або інше, адже саме ви краще знаєте і про свою маму і про свою дитину, як їй не боляче, яку подушку вона любить, який чай, яку гучність телевізора. Такі запитання стають ще важливішими й показовішими, якщо доглядальниця має досвід і відповідну освіту. Часто професійні медсестри зіпсовані “армійським” лікарняним підходом: роблять все різко, впевнено і швидко, і абсолютно не стежать за реакцією пацієнта. Диплом медсестри зовсім не запорука успіху.

Закуповуйте заздалегідь різну літературу з догляду, журнали, каталоги продукції. Добросовісна і відповідальна людина ніколи не скаже вам, що це все їй добре відомо. Навпаки, обов’язково все перечитає, помітить галочками корисне, попросить вас щось придбати для поліпшення якості життя пацієнта. А якщо немає грошей, не бійтеся підняти ліжко вище, просто підклавши під ніжки по парі цеглин, стільчак можна спорудити зі стільця з відром, гусак для підтягування може бути замінений на простирадло з вузлами, а кнопку термінового виклику прекрасно замінить металевий дзвіночок. Щось можна купити, щось взяти напрокат, щось зробити своїми руками.

Якщо ви наймаєте доглядальницю з проживанням, спробуйте провести хоча б перші пару ночей в одній квартирі разом з нею і пацієнтом.
Важливо звернути увагу на те, як виглядає доглядальниця, як вона доглядає за собою. Якщо у жінки неакуратні руки, неохайний одяг і від неї пахне потом, то вона ніколи не зможе навчитися тримати в чистоті вашого родича. Якщо вона не розуміє, що треба обробляти свої п’яти, то вона не вважатиме за потрібне обробляти чужі.
Уважно слідкуйте, що тримає доглядальниця на тумбочці і біля ліжка пацієнта. Там не повинно бути стерильної чистоти. Там повинно бути зручно пацієнту, а не приємно вашому оку. Тумбочка (або стілець, столик) повинна стояти не в голові, а ближче до центру ліжка, щоб при бажанні щось взяти пацієнтові треба було б протягнути руку трохи вперед, а не вивертати назад і руку, і голову. На ліжку завжди повинен бути невеликий рушник, поруч вологі серветки. Біля ліжка мішечок для сміття або невелике (чим менше, тим частіше воно повинно спустошуватися) відерце. На тумбочці – крем для масажу, звичайний, дитячий. І будь-який контакт (змінити памперс, змінити положення тіла в ліжку, дати попити) повинен супроводжуватися невеликим приємним і необхідним масажем рук, ніг, плечей, шиї. Спробуйте весь день пролежати без можливості повернутися самостійно. Тіло повинне рухатися; якщо пацієнт позбавлений можливості зробити це самостійно, то людина, яка доглядає за пацієнтом бере цю задачу на себе, інакше у хворого утворюються пролежні, контрактури, тромбози, виникають болі. Завжди поруч повинна бути вода в зручному вигляді: в поїльнику, в пляшечці зі спортивною кришкою, або з трубочкою для коктейлю. Навчіть заморожувати фруктовий лід із соку і давати його дрібно наколотим, якщо пацієнта важко напоїти або він відмовляється від їжі. Холодний сік дуже освіжає рот.
Обов’язкова наявність на тумбочці або поруч гребінця і гігієнічної помади. Ви самі часто поправляєте волосся? А губи часто сохнуть у вас? Ось доглядальниця і повинна не сидіти, а постійно виконувати за пацієнта ті функції, які він не може виконати сам. Доглядальниця повинна бути весь час поруч. Якщо ви прийшли, а у неї в іншій кімнаті працює телевізор і зім’яте ліжко, значить, вона не сидить поряд з пацієнтом. Прослідкуйте, яка встановлена ​​гучність і який телевізійний канал працює в кімнаті пацієнта. Навіть якщо ваш родич без свідомості, або ви не розумієте ступінь його адекватності після інсульту, нехай телевізор буде вквімкнений під час улюбленої передачі на звичній гучності.
А як доглядальниця годує? Вона піднімає верхню частину ліжка перед їжею або піднімає подушки і підтягує нагору? А годує, сидячи поруч, спокійно, або стоячи і нависаючи зверху, заливаючи їжу всередину? Не забувайте, до речі, перевіряти на смак їжу, яка приготована для вашого родича, якщо ви не готуєте її самі. Коли весь час лежиш – радощів мало. Приємно їсти смачне, і наприкінці життя вже не обов’язково корисне. Тому, якщо доглядальниця готувати не вміє, готуйте самі. Оптимально, (коли не потрібна особлива дієта), якщо їжа для доглядальниці і для пацієнта одна і та ж, тільки їй відварна картопля, а йому пюре, їй м’ясо, а йому котлета, двічі пропущена через м’ясорубку, їй борщ, а йому борщ-пюре.
Вже згадувалося про те, наскільки важливо регулярно повертати лежачого пацієнта. Міняти положення необхідно і для того, щоб уникнути пролежнів, і для того, щоб змінювати огляд, і для того, щоб завжди максимально активізувати пацієнта. Чомусь ми думаємо, що хворий повинен лежати в ліжку і бути в піжамі. Це не так. Це розслабляє.
Звичайно, по суті здоровій людині іноді навіть приємно посеред суєти похворіти грипом, скористатися можливістю пропустити роботу без докорів сумління і провести кілька днів у ліжку. Але якщо у вас попереду тижні, місяці нерухомого постільного режиму, то в обов’язки доглядальниці обов’язково повинна входити максимальна активізація пацієнта і максимально довгий період збереження його самостійності. Вдень треба переодягати хворого або хоча б змінювати одну піжаму на іншу. Перед сном освіжати тіло нехай навіть вологою серветкою, якщо немає пристосувань для миття. Зуби треба чистити щодня, а протези мити після кожного прийому їжі. /сти хворому треба хоча б напівсидячи, навіть якщо у нього стоїть зонд або гастростома.
Треба кілька разів на день змінювати місце хворого: ліжко, крісло біля телевізора, знову ліжко, крісло біля відкритого балкону, загорнувшись у теплий плед. Коли пацієнт сидить, обов’язково вдягайте йому взуття, бажано з задником.
Дуже важливо, навіть за наявності хорошої доглядальниці, щось робити для свого родича самому. Хоча б почитати вголос газету. Або погодувати, якщо ви прийшли в обідній час. Якщо ви мало бачитеся, не витрачайте цей дорогоцінний час на прибирання та “держперевірки” роботи доглядальниці. Краще поспілкуйтеся з хворим, посидьте поруч, розкажіть новини. Вашій близькій людині потрібні ви і ваші очі і увага, а чиста підлога і набіло відмиті чашки потрібні нам з вами.
У будь-якому стані людині хочеться залишатися особистістю, а не безмовним об’єктом, який перевертають, миють, накривають, одягають. Треба підтримувати у пацієнтів відчуття індивідуальності. Одягніть жінці каблучку, це змінить їй настрій. Чоловіка після гоління освіжіть одеколоном, йому буде дуже приємно.
Все, що хворий може робити самостійно, – нехай робить самостійно. Якщо самостійності в самообслуговуванні вже немає, то незалежність пацієнт може зберігати хоча б на рівні прийняття рішень: снідати зараз або пізніше? наволочку цю або ось цю? радіо чи телевізор? світло верхнє або торшер? кашу або омлет? Хороша доглядальниця обов’язково буде питати дозволу на маніпуляції і коментувати свої дії, навіть якщо пацієнт дементний, в комі, малоконтактний і для спілкування недоступний.
Тактовна доглядальниця дуже ретельно повинна продумати все, що стосується відвідування хворим туалету. Не можна стояти поруч із серветками напоготові, впершись руками в боки і питати кожні 5 секунд: все? Сфера інтимного ранить найбільше, і навіть якщо пацієнт ще може дійти до туалету і допомога потрібна тільки в тому, щоб витерти попу або зняти / надіти штани, це все одно для багатьох людей приниження і моторошний сором, що вже говорити про той час, коли , будучи у свідомості, людині доводиться носити підгузники.
Хорошу доглядальницю знайти важко, але вони є, і їх багато, як багато хороших мам і бабусь. Треба тільки уявити на місці своєї хворої мами чи тата себе, треба зрозуміти, а чи хочете ви, щоб з вами поруч до кінця життя була ця жінка? Або ви їй себе не довірите?
Джерело: rakpobedim.ru

Всі статті розділу: "Підтримка"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні