Онко портал » Чи має право пацієнт знати про всі варіанти лікування – в тому числі й дороговартісні?

Чи має право пацієнт знати про всі варіанти лікування – в тому числі й дороговартісні?

f_14129230061477295996

Відповідає д.м.н., професор кафедри гематології й трансфузіології НМАПО ім. Шупика, Світлана Гусєва.

В Україні дуже часто трапляється таке явище як лікарський патерналізм. Обираючи лікування, деякі лікарі роблять вибір замість пацієнта, іноді навіть не розповідаючи йому про наявність сучасної терапії через її дуже високу вартість. Це в корені неправильно. Україна підписала Міжнародну конвенцію про права пацієнта. І відповідно до положень цієї конвенції, лікар будь-якої спеціальності повинен дати пацієнту повну інформацію про всі схеми й препарати для лікування його захворювання, наявність побічних ефектів, прогнози й можливі результати. Наприклад, для лікування хронічного лімфолейкозу є кілька варіантів терапії: тільки хіміотерапія, хіміотерапія плюс таргетний препарат, хіміотерапія плюс таргетний препарат нового покоління. Різниця у вартості буде велика, але й у ефективності теж. Тому потрібно інформувати про всі можливості. А пацієнт і його сім’я, зважуючи всі за та проти, враховуючи свої фінансові можливості, приймають рішення: на якому з варіантів лікування зупинитися. Лікар повинен тільки допомогти: надати повну інформацію, а потім – зважаючи на рішення пацієнта – вести його відповідно до чинних протоколів.

Вибір повинен бути, як між традиційними цитостатиками й таргетними препаратами, так і між оригіналами, біосимілярами, та генериками. Є оригінальні препарати, отримані шляхом хімічного синтезу. Їх копії називаються генериками, і генерики від деяких виробників – це адекватна заміна оригінальних препаратів. А є ліки, отримані шляхом біотехнологій, таргетні, цільові препарати. Створити їх точні копії неможливо. Препарати, подібні біотехнологічним, називають біосимілярами. Це не точна копія оригіналу, це препарат, подібний оригіналу. Це повинні розуміти і лікарі, і пацієнти. Можлива різна ефективність, різні побічні дії. І про це лікар повинен попередити пацієнта і знову дати йому можливість вибирати.

Моя рекомендація пацієнтам: запитуйте лікаря про всі можливі варіанти лікування і тільки на підставі повної інформації приймайте рішення.

Всі статті розділу: "Топ питання"
Руслана Холохоренко
04.03.2017 Руслана Холохоренко

Самое сложное испытание

Євгенія Гінзбург
17.02.2017 Євгенія Гінзбург

Реабилитация. Есть ли у вас план?

Ангеліна Шостак
17.01.2017 Ангеліна Шостак

Советы от “бывалой”
Перевірити наявність ліків


Популярні